Hyvät Aallon valokuvausseuralaiset,

tervetuloa yhdistyksen vuosikokoukseen kello 10:00 15.6.2020. Kokous pidetään pääasiallisesti etänä hiljattain astuneiden väliaikaisten lakimuutoksien siivittämänä. Mikäli haluat vaikuttaa kuluvan vuoden hintoihin, tai päästä nopeasti kehittämään filmiä, niin kannattaa ehdottamasti osallistua kokoukseen. Lisäksi, jos haluat toimia toiminnantarkastajana tai tiedät jonkun joka haluaisi, niin ilmoitathan tästä mielellään jo ennakkoon esim. vastaten tähän sähköpostiin tai allekirjoittaneille.

Aika:maanantai 15.6.2020 kello 10:00
Paikka:Etäosallistuminen: Linkki kokoukseen TEAMS Teams:in kautta tai soittamalla/viestittämällä numeroon 0414546303 saat linkin puhelimeesi.

Kutsu yhdistyksen vuosikokoukseen

 1. Kokouksen avaus
 2. Kokouksen järjestäytyminen
 3. Kokouksen laillisuus ja päätösvaltaisuus
 4. Kokouksen työjärjestys
 5. Tilinpäätöksen, toimintakertomuksen ja toiminnantarkastajien lausunnon esittely
 6. Tilinpäätöksen vahvistaminen
 7. Vastuuvapauden myöntäminen hallitukselle ja muille vastuuvelvollisille
 8. Hallituksen laatima toimintasuunnitelma kuluvalle toimikaudelle
 9. Hallituksen laatima talousarvio kuluvalle toimikaudelle
 10. Kahden (2) toiminnantarkastajan sekä 1. ja 2. varatoiminnantarkastajan valinta kuluvalle toimikaudelle
 11. Yhdistyksen liittymismaksujen ja jäsenmaksujen suuruus
 12. Jäsenmaksujen maksamisen eräpäivä
 13. Kerhon laboratorioiden ja kaluston käyttökorvaukset seuraavalla toimikaudella
 14. Muut kokouksessa tulleet asiat
 15. Kokouksen päättäminen

Ystävällisin terveisin,

Aallon valokuvausseuran ry

Eeli Susan, puheenjohtaja

Varayhteyshenkilö: Teemu Ojala, sihteeri, 041 454 6303

Olennaiset lakimuutokset:“Yhdistyslain 20 §:n 1 momentista poiketen yhdistyksen kokous, joka sääntöjen määräyksen mukaan tulisi järjestää elokuun 2020 loppuun mennessä, voidaan sääntöjen estämättä pitää syyskuun 2020 loppuun mennessä. Sama määräaika koskee yhdistyslain 20 §:n 2 momentissa tarkoitettua yhdistyksen kokousta.”

” Yhdistyslain 17 §:n 2 momentin ensimmäisestä virkkeestä ja 21 §:stä poiketen yhdistyksen hallitus voi sallia 17 §:n 2 momentissa tarkoitetun osallistumisen kokoukseen postitse taikka tietoliikenneyhteyden tai muun teknisen apuvälineen avulla, vaikka tällaista menettelyä ei ole sallittu säännöissä ja vaikka yhdistys ei ole hyväksynyt tätä varten lain 30 §:ssä tarkoitettua äänestys- ja vaalijärjestystä. “